Athletic Hall of Fame
The University of Jamestown  Athletic Hall of Fame was created to honor former coaches, stand-out athletes, distinguished graduates and athletic supporters of the University of Jamestown.

Those people eligible to be included are (1) former Jimmie coaches; (2) stand-out athletes, with emphasis on All-American, All Conference, All District performers; (3) and significant contributors to the college's mission as well as athletic department.

The Hall of Fame will recognize persons from all sports in which the University of Jamestown competed as a recognized intercollegiate athletic event through its long history.

To nominate someone for the University of Jamestown Athletic Hall of Fame CLICK HERE

 

2013

Steve Hockert '00

Ida Allen '99

Serenus Hoffner '68

Gary Mailloux '67

1970 and 1971 Men's Tennis

2013 Hall of Fame Biographies

 
2012
1993-94 Jimmie Men's Basketball Team (and Coach Jerry Meyer)
Erin (Boziel) Josing '98
Shawna Doty-Myers '98
John Backhaus '70
 
2011
Bonnie (Pfannsmith) Freije '88
Rick Hack '81
Cory Mantyka '93
Andy Wade '91
 
2010
Steve Braunberger '80
Deb (Clark) Hornung '85
Andrew Menninger '86
1986-87 Women's Basketball Team
 
2009
Andrea (Ellanson) Carlson '94
Kelly Gleave '73
Brad Huse (Coach)
2002-03 Men's Basketball Team
 
2008
Bryon Countryman '94
Jeff Gould '92
1991 Women's Track and Field Team
 
2007
Kevin Kleist '00
1997 Football Team
 
2006
Christina (Dockins) Olsen '94
J.J. Syvrud '99
 
2005
Jeanne (Guler) Tews '80
Michael Ward '69
Pat Ward '69
 
2004
Chad M. Stadler '97
 
2003
Stacy Cape Anderson '92
Jon Claymore '90
Brent Offerdahl '96
1966 Football Team
 
2002
Honoring Rollie Greeno
 
2001
Carlo Lucente '95
Mark Pederson '79
Mike Roeser '84
1985-86 Men's Basketball Team
 
2000
Adam Knoepfle '86
Rhonda (Woehl) Secor '90
1983-84 Wrestling Team
 
1999
Carolyn (Trostad) Nelson '85
Carrie Nace Price '91
James "Jim" Schneider '62
 
1998
Myron Burman '76
Herman Johnson '76
Donald Klostreich '62
 
1997
Doug Spillum '57
Steve White '77
 
1996
Merle Foss '58
1969 Football Team
 
1995
Milton Joslin '58
Merlyn Weber '59
 
1994
Wesley Sharbono '59
James Simle '61
 
1993
Pete Anderson '81
David Juntunen '70
Charlie Sizer '73
 
1992
Eileen M. Hart '86
Teresa Hanson Lloyd '87
Lawrence Sundin '40
Kenneth R. Thunem '36
1982 Women's Cross Country Team
 
1991
Kenneth Becker '54
Billie Jean Dixon '85
Paul Syvrud '86
1970-71 Wrestling Team
 
1990
Kristin (Erickson) Burich '85
Joel Gutensohn '70
Orrin Hall '30
1983-84 Women's Basketball Team

1989
Brad Braunberger '83
Bernard Carlson '39
Vernice Haraldson Travis '33
1920 Football Team

1988
Olaf A. Berge '39
Kathi Fischer '81
James B. Schauer (Meritorious)
1976 Track Team
 
1987
Ron Hausauer '82
Wallace Lodine '50
Russell Schmeichel '69
1938-39 Basketball Team
 
1986
Eddie Agre '39
Rollie Greeno Jr. '76
John Jensen '51 (Meritorious)
1939-40 Basketball Team

1985

Dr. Paul Abrahamson '60
Jim Clark (Coach)
Gregg Greeno '78
Robert Piatz '80
Marvin Seibold '56 (Meritorious)
1979 Football Team
 
1984
1924-25 Basketball Team
Tom Crouse '34
Ron Erhardt '54 (Meritorious)
T.W. Jackson (Coach)
Paul Kranz '64
Brent Tischer '78
 
1983
Sid. R. Grande (Coach)
Leroy Holen '39
Ron Joslin '58
Herb Parker '42
George Schaumberg '28
1916 Football Team
 
1982
Clair Baker '55 (Meritorious)
Dr. Howard Bell (Meritorious)
Lloyd Carlson '41
Stanley Marshall (Coach)
Erik Peterson '37
Ray Schwartz '33
1968 Football Team

1981
Karl "Red" Ericson (Coach)
Joe Ford '54
William Gussner '26
Carl Raugust '27
Donald Wanner Sr. '20 (Meritorious)
1935-36 Basketball Team
 
1979
E.J. Cassell (Coach)
Erwin Gussner '30
Keith Ingstad '49
Harley Robertson '25
Al Schauer '37
John L. Wilson '20 (Meritorious)
1957 Football Team